Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /home/hedomania/domains/gruszka.co/public_html/ewstold/wp-content/plugins/social-share-button-premium/social-share-button-premium.php on line 463
We wtorek, 13 marca odbyło się kolejne spotkanie Międzykulturowej Akademii Trzeciego Wieku.
W pierwszej części spotkania, Pani Beata Hernik – Janiszewska, przedstawicielka Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, zaprezentowała projekt Pola Nadziei, którego celem jest kwesta na rzecz hospicjum. Projekt ten stanowi część programu Wolontariat 50+, organizowanego przez fundację, którego celem jest aktywizowanie i włączanie przedstawicielek i przedstawicieli wszystkich pokoleń w działania społeczne na rzecz podopiecznych hospicjum i ich rodzin.
W drugiej części spotkania, mgr Izabela Bućkowska, biblistka, wykładowczyni EWST, organizatorka edukacyjnych podróży do Ziemi Świętej, przeniosła osoby uczestniczące w spotkaniu, w świat starożytności i początków języków semickich.
Zaprezentowała genezę pisma w ogóle, a na tle rozwoju pisma logograficznego, logofonetycznego i klinowego, zaprezentowała proces tworzenia się alfabetu – protosynajskiego, fenickiego i starohebrajskiego. Z powstałego około roku 1000 pisma starohebrajskiego, pod wpływem języka aramejskiego, który za czasów dominacji asysryjskiej na Bliskim Wschodzie stał się językiem powszechnie używanym, w wieku VIII rozwinął się język hebrajski, w formie, która funkcjonuje do dziś. Cechą charakterystyczną języków semickich, do których należy również i hebrajski, jest alfabet spółgłoskowy, trójspółgłoskowe rdzenie wyrazowe, dwa rodzaje, trzy liczby, czasownik nieokreślony pod względem czasu i określony pod względem jakości czynności. Prowadząca omówiła wewnętrzny rozwój języka hebrajskiego na przestrzeni wielu setek lat, aż do współczesności.
Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję pracy warsztatowej z alfabetem hebrajskim, podczas której pisali swoje imiona w tym języku, a także odczytywali i śpiewali tekst biblijnego Psalmu 117 w oryginale.